Kак да си направим график за подготвяне на преместване

23.10.2017

Преместването може да бъде стресиращо ако се случи прекалено бързо. Ето похват, с който работата може да се движи равномерно, за гарантиран резултат.

Дата на изнасяне

Обикновенно, всичко започва поне един месец преди напускане на обекта.

Ако живеете сами това може да се скъси и до две седмици, но ако сте малък офис или повече от двама, това време може спокойно да стигне и до десет седмици или две месеца и половина.

Ако сте под наем, всичко започва с даването на предизвестие. Прочетете договора си от начало до край за да сте наясно колко дълго трябва да е предизвестието и какво друго трябва да свършите преди да напуснете благополучно квартирата или офиса.

Ако сте собственици на мястото, то добре ще е да мислите в какъв вид искате да го оставите, особенно ако ще го продавате след това.

Сега, след като споменахме някои общовалидни неща, които знаем че трябва да свършим, представяме ви и тайното ви оръжие!

Кашони с вещи и кутии с време

Колкото и нелепо да звучи на български, тайм-боксинга (англ. “time boxing”) е мениджърски похват за управление на времето.

За да покажем как се работи с този похват ще направим едно упражнение, да кажем за период от една седмица.

В седем колони напишете седемте дни от седмицата. Най-добре използвайте лист или тетрадка с редове. Сега разграфете колоните надолу по часове. За един астрономически час можете да използвате един или два реда.

Крайният резултат трябва да са седем колони с дължина по 12 реда. По един ред за всеки час в промеждутъка от 8 до 20 часа. Сега разделете първата колона на кутии с определена дължина. Ако сте на работа от 9 до 17 часа, то рисувате една кутия дълга 8 реда и пишете в нея “работно време”.

На този принцип нарисувайте кутии във всички колони за да добиете представа в кое време сте свободни. Кутиите, в които се очертава свободното ви време, можете да използвате за вашето преместване.

Сега имате ясна представа по колко часа на денонощие ще имате.

Пример:

Всеки делничен ден ви остават по 2 свободни часа, които можете да използвате за подготвителни неща. Да пазарувате опаковъчни материали, да проучвате неща като застраховки, почистващи или транспортни услуги. Или просто да опразвате гардероби и шкафове с неща, които не са от първа необходимост.

В почивните дни можете да си пишете по 6 часа, в които да отмятате по-сериозни задачи като разглобяване на секции и гардероби и стречоването на плоскостите.

За вашите кутии с време

Кутии или не, ще трябва да ги запълните с нещо. Затова следващата стъпка е да създадете списък със задачи и да го разпределите по дни.

Натиснете тук за да научите как да опишете вашия списък със задачи.

Съвети

И преди да се втурнете в планиране, ето 5 неща които научихме през годините:

  1. Планирането е по-важно от самият план
    – Това, което наистина ви помага в управлението на времето, не е толкова спазването на прилежно написаният план, а самият процес – планирането. Точно докато планирате ще видите детайли които иначе не биха ви дошли на ум.
  2. Отпуснете се и намалете очакванията си
    – Не претрупвайте графика си. Поддържайте списъка си простичък. Масова грешка, когато човек планира, е да очаква прекалено много от себе си и да направи претоварващ график. Не само това – не спазвайки графика си, ще се разочаровате от себе си и ще загубите мотивация. Поддържайте го семпъл и си оставяйте по половин-един свободен час за да има време нещо да се обърка.
  3. Не се опитвайте да сте мулти-функционални
    – Научно доказано е, че човек се уморява по-бързо когато превключва от една нещо на друго или прави няколко наведнъж. Разделете работата на етапи. Първо административната, после подреждане, разглобяване, опаковане…
  4. Не бъдете перфекционисти
    „Един добър план, изпълнен на момента, е много по-добър от перфектен план, изпълнен следващата седмица“
    – генерал Джордж Пейтън
  5. Разбивайте големите задачи на по-малки
    – Не се фрустрирайте ако имате прекалено много за вършене. Напредвайте стъпка по стъпка и не спирайте да мислите за момента, в който ще сте на новото място и всичко отново ще бъде подредено.

Научихте ли нещо ново?

Получавайте още полезна информация и в любимата Ви социална мрежа: Facebook, LinkedIn и GooglePlus.

Имате въпроси?

Изпратете безплатно запитване към наш експерт или се запознайте с нашите услуги по преместване на дома и офиса.